Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
TV Slovenija 1
Pesmi prepeva in izvaja na ljudskih glasbilih ansambel Trutamora Slovenica.
TV Slovenija 1
610544 epizod
Pesmi prepeva in izvaja na ljudskih glasbilih ansambel Trutamora Slovenica.
Esad Babačić je zelo vsestranski umetnik; je pesnik, pisatelj, esejist in še kaj. Toda naj napiše pesem ali esej, je njegovo besedilo prepoznavno v hipu, še v temi. To velja tudi za njegovo najnovejšo knjigo Dnevnik čuvaja (Litera). Knjiga je dvodelna: prvi del, ki je dal knjigi naslov, je dnevniški zapis, preplet dnevniških zapisov, ki jih je umetnik pisal za Sobotno prilogo časnika Delo, in hipnih zapisov, že kar utrinkov, kot je na primer Molčim, ker pišem brez besed. V Dnevniku čuvaja tako Babačić opazuje svet, ga čuti in rešuje pred pozabo, hkrati pa razmišlja o sebi in svojem ustvarjanju. Pri pisanju se ne izogiba temnih vrstic, med drugim opiše, kako se je izteklo njegovo sodelovanje z Radiem Slovenija, vendar naj piše o čemerkoli, piše prepoznavno, poetično, tudi melanholično. Drugi del knjige ima naslov Muzej dvojine: v Babačićevo življenje je nekega dne vstopila nekdanja soseda Maja Slovenc z elektronskim pismom, s komentarjem njegove kolumne. Ton Babačićevega pisanja se je med njunim dopisovanjem spremenil, in tudi o tem pripoveduje avtor v pogovoru z Markom Goljo v Izšlo je, pa tudi Majo Slovenc v samostojni izjavi. Za nameček avtor še napove njuno nadaljnjo sodelovanje. Nikar ne zamudite.
29 min 23. 1. 2025
Reševalci v Premogovniku Velenje našli drugega ponesrečenega rudarja, nesreče ni preživel V občini Rače Fram v gradnjo prizidka zdravstvene postaje V Mariboru vse manj ljudi telesno aktivnih, upada tudi število vrhunskih športnikov
9 min 22. 1. 2025
Bogata zapuščina cerkvenega slikarja Prizadevanja za prvo otroško bolnišnico v Ljubljani Prvi predavatelj muzeologije in spomeniškega varstva
7 min 19. 1. 2025
V drugi epizodi o prehranskih dopolnilih nadaljujemo pisanje slovarja o najbolj prodajanih in oglaševanih izdelkih. Ali je magnezij res treba jemati ob mišičnih krčih? Je omega-3 učinkovita kot preventiva? Kaj pa kolagen, ali se resnično dokoplje do zadnjega nohta? Kako je v praksi in komu se predpisuje prehranska dopolnila? Kaj pa otroci - res potrebujejo te izdelke za boljšo rast in razvoj možganov? Tole je nekaj poudarkov druge oddaje Frekvence X o prehranskih dopolnilih. Sogovorniki so: dr. Nada Rotovnik Kozjek, oddelek za klinično prehrano Onkološkega inštituta v Ljubljani, asistentka Mia Majerr, klinična dietetičarka, oddelek za klinično prehrano Onkološkega inštituta v Ljubljani, dr. Igor Pravst, Inštitut za nutricionistiko, dr. Urška Blaznik, Nacionalni inštitut za javno zdravje, in dr. Tanja Varl Turk, Center za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana.
37 min 22. 1. 2025
Predelava lesa je za Slovenijo zelo pomembna dejavnost, saj od nje živi dobršen del prebivalstva, uporaba lesnih izdelkov pa je ena najpreprostejših poti v trajnostno družbo. Pri tem imamo dolgo tradicijo, že utečeno klasično obrt in industrijo, znanstveniki pa si prizadevajo, da bi panogo usposobili za uspeh v 21. stoletju. V filmu Živim za les je predstavljena slikovita paleta poklicev, ki so povezani z lesom. Spoznali bomo tradicionalne poklice kot so gozdar, žagar, mizar, parketar in restavrator. Les je priložnost za inovativno podjetništvo in uspeh na področju predelave lesa, kar dokazujejo zgodbe mladih posameznikov z ustrezno izobrazbo, znanjem, motivacijo in interdisciplinarnim pristopom. Interdisciplinarnost je ključna pri delu z lesom, saj omogoča prenos znanja med različnimi disciplinami in reševanje izzivov, s čimer se ukvarjajo vrhunski znanstveniki, ki z novimi spoznanji premikajo meje uporabnosti lesa.
26 min 22. 1. 2025
Te dni je razpisan natečaj iskanja imena za nov teleskop AZ800, ki je s premerom zrcala 80 centimetrov največji v državi. Lani ga je pridobil astronomski observatorij na Golovcu v Ljubljani, ki velja za pedagoško ustanovo fakultete za matematiko in fiziko univerze v Ljubljani. V observatoriju pogosto organizirajo dogodke, na katerih želijo obiskovalcem približati astronomijo s prilagojenim učnim programom. Kaj vse se torej vidi skozi teleskop, bo preveril tudi Prvi, ki se na Golovec odpravlja na obisk.
27 min 22. 1. 2025
Műsorunk témája ezúttal a Muravidék gazdasága 2024-ben. Mint köztudott, jónéhány intézkedés bevezetésére került sor a tavalyi évben. Nemcsak hazánkban, hanem európai viszonylatban is nagy kihatással vannak a gazdaságra a német piacon történtek. Műsorunk vendége, Robert Grah, a Muravidéki Gazdasági Kamara igazgatója.
40 min 22. 1. 2025
1955. január 21-én kezdte meg működését a Muraszombati Múzeum, ma Muravidéki Múzeum. 70 éves jubileumát tegnap ünnepelték meg a muraszombati várban. Köszöntőt Branko Kerman, az intézmény igazgatója, Damjan Anžel, Muraszombat Község polgármestere mondott, az ünnepi szónok Matevž Čelik Vidmar, a Művelődési Minisztérium államtitkára volt. Emellett díszoklevéllel tüntették ki az intézmény nyugalmazott igazgatóit.
4 min 22. 1. 2025
Az Interreg MURA-ZALA Youth Community projekt zárórészeként Lendva Község, a Muravidéki Magyar Ifjúsági Szervezet és a Zalaegerszegi Gazdasági, Informatikai, Műszaki Képzésekért Alapítvány közösen egy Intézményvezetői workshopot szervezett Lendván, a Városháza dísztermében. Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés és városnéző túra követte. Ftičar Ines összeállítása.
6 min 22. 1. 2025